Přesčas pracujeme, jen když z toho něco kápne. Na týmovou práci už se příliš nehraje.
Zadarmo ani kuře nehrabe, tak proč dělat v práci něco navíc? Tímto heslem se řídí stále více českých zaměstnanců. Analýza společnosti Engage Hill totiž ukázala, že 70 procent pracovních aktivit a rozhodnutí děláme pro vlastní prospěch. Ještě v roce 2008 byl tento poměr vyvážený.
Od vypuknutí ekonomické krize však lidé stále více ztrácejí smysl pro firemní hodnoty a týmová práce je pro ně zbytečná. „Lidé potřebují něco znamenat, proto velmi citlivě vnímají, když jsou jen pouhým číslem na seznamu lidských zdrojů, plnícím obchodní cíle. Pokud lidé nenaleznou ocenění a zájem v práci, zcela přirozeně je hledají jinde. V práci pak dělají pouze to, co je nezbytně nutné, aby ji neztratili,“ vysvětluje autor analýzy Filip Brodan, ředitel společnosti Engage Hill.
Podle analýzy ve firmách v posledních pěti letech stále více převažují individuální způsoby řešení. Důsledkem je více osobních sporů na pracovišti, většina lidí se snaží vyjednat si podmínky bez respektování cílů a hodnot organizace. „Řada týmů pak vypadá spíše jako skupina jednotlivců, kteří pracují na stejném místě, ale ve své podstatě jsou ve firmě každý sám za sebe – a místo spolupráce spíše soupeří,“ dodává Brodan.
Příčinou změn je podle společnosti ekonomická krize. Společné hodnoty zaměstnanců od jejího počátku stále klesají. K největšímu propadu došlo v roce 2010.
Co s tím
Jak má manažer zajistit, aby zaměstnanci, kteří si najdou v práci něco svého, zároveň fungovali jako tým?
– Vedoucí týmu musí definovat společné cíle a způsoby jejich dosažení.
– Sdílené hodnoty totiž vymezují rámec, na jehož základě se zaměstnanci rozhodují.
– Role manažera se tak posouvá více do role komunikátora společných hodnot a cílů.
O autorovi: ADAM VÁCHAL, adam.vachal@metro.cz
Mutace – Metro – Praha