Doba se mění, lidé se mění…

Analýza výsledků více než 6500 zaměstnanců v českých firmách v letech 2008 – 2012 v průměrném věku 36 let prokázala kvalitativní změnu jejich postojů. V letech mediálně komunikované “ekonomické krize” se do popředí zájmu českých zaměstnanců výrazně prosadil jejich osobní užitek – osobní zisk.

cht1cz

Lidé dělají pouze to, co musí.

Z analýzy vyplývá, že chuť zaměstnanců angažovat se v práci, která jim nepřinese osobní zisk, je v posledních letech stále nižší. V současnosti najdete daleko méně kolektivů, kde lidé po pracovní době a o víkendu s nadšením řeší a plánují pracovní cíle nebo diskutují o společných hodnotách. Přibývá zaměstnanců, kteří zvažují, zda se jim práce přesčas nebo jakákoliv angažovanost “navíc” pro zaměstnavatele vyplatí.

Do středu zájmu se v posledních pěti letech dostávají individuální potřeby zaměstnanců a jejich “osobní cena”. Lidé chtějí něco znamenat a díky tomu budou citlivěji vnímat, pokud jsou pouhým číslem na seznamu lidských zdrojů plnícím obchodní cíle. Pokud lidé nenaleznou ocenění a odměnu v práci, zcela přirozeně budou naplňovat tyto potřeby jinde. V práci pak dělají pouze to, co je nezbytně nutné, aby ji udrželi.

Zvyšuje se interní “soupeřivost”

Dalším závěrem vyplývajícím z analýzy je, že ve společnostech začínají převažovat individuální způsoby řešení a ubývá sdílení společných hodnot. Díky tomu se navyšuje uvnitř organizací množství osobních sporů s potřebou vyjednávání “svých podmínek” bez respektování společných cílů, či hodnot organizace. Řada týmů pak vypadá spíše jako skupina jednotlivců, kteří pracují na stejném místě, ale jsou ve firmě každý sám za sebe a místo spolupráce spíše soupeří. Lidé dovedou spolupracovat pouze v případě, že je to pro ně výhodnější než dělat věci samostatně. Spolupráce však není na rozdíl od ambice přirozeným modelem chování a musíme se ji učit.

cht2cz

Bez společných hodnot to nepůjde

Déle trvající angažovanost vydrží lidem, pouze pokud si v práci najdou „něco svého“. Tento pocit odpovědnosti za svoji práci a vnitřní ocenění z toho plynoucí, zvyšuje jejich motivaci.

Aby lidé mohli fungovat společně, je nezbytné neustále komunikovat smysluplné společné cíle a způsoby jejich dosažení. Sdílené hodnoty v týmu vymezují rámec, na jehož základě se zaměstnanci rozhodují a konají. Pokud je zaměstnanci přijmou za své, pak tyto hodnoty zcela přirozeně kultivují individualizované chování lidí, aniž by bylo potřeba je kontrolovat. Sdílení společných hodnot navíc podporuje vazbu k firmě a respekt ke společnému.

Nová role manažera

Vzhledem ke kvalitativní změně postojů zaměstnanců přestávají platit vyzkoušené způsoby řízení a vedení lidí. Role moderního manažera se posouvá více do role tvůrce a komunikátora společných hodnot a cílů, než zadavatele a kontrolora úkolů.

Dr. Filip Brodan
Managing Director
Engage Hill

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s